План-конспект урока английского языка во 2 Б классе
по теме «Карнавал»
Дата: 15. 05. 13
Цели урока:
Деятельностная цель: Формирование у учащихся деятельностных способностей и способностей к структурированию и систематизации предметного содержания по темам «Еда», «Одежда», «Погода», формирование способности учащихся к новому способу действия, связанному с построением структуры изученных понятий и алгоритмов.
Содержательная цель: построение обобщённых деятельностных норм и выявление теоретических основ развития содержательно-методических линий.
Задачи урока:
1Совершенствовать умение учащихся использовать в диалогической речи вопросительные структуры Can it …? Has it got …? и давать краткий ответ.
2Совершенствовать умение использовать в монологической речи грамматические конструкции My favourite food is …, I (don’t) like…
3 Систематизировать знание словосочетаний по темам «Еда», «Одежда», «Погода».
4 Способствовать развитию творческих и познавательных способностей.
5 Воспитывать социокультурное сознание
Оборудование урока:
Серия стилизованных предметов для инсценировки, раздаточный материал с таблицами и тестовыми заданиями, грамматические структуры на доске, музыкальный центр.
Тип урока: общетехнологический
План урока:
I Этап мотивации
1 Организационный момент.
2 Речевая зарядка
II Этап актуализации и фиксирования индивидуального затруднения в пробном учебном действии
1 Беседа о погоде и выполнение заданий по теме «Одежда» на карточке
III Этап закрепления с проговариванием во внешней речи
IV Этап включения изученного в систему знаний
1 Инсценировка пьесы
2 Игра «В зоопарке»
3 Выступление учащихся с проектами о летнем отдыхе
4 Прощание с медвежонком
Этап рефлексии учебной деятельности на уроке
1 Тест
2 Подведение итогов урока, оценивание деятельности учащихся, объяснение домашнего задания
Ход урока:
I Этап мотивации
I Организационный момент (3 мин.)
T: Hello. Take your seats. Guess what it is?
I’ve got two eyes,
A mouth and a nose!
I’ve got two feet,
Two hands, two ears,
And lots of hair!
What am I?
I’m (a teddy bear)!
T: Teddy’s our guest today because we’re going to visit Teddy’s Land, go to the café, watch a show, listen to your projects, do a test and of course you will get marks.
T: Listen! Can you hear it? Somebody is knocking at the door! A postman? Come in. What’s this?
Postman: A letter for you.
T: A letter? Thank you, Mr Postman. Come here, boys and girls! Let’s read it!
A letter
Hello,
It’s showtime,
Boys and girls,
It’s time to dance and sing!
It’s showtime,
Boys and girls,
My very favourite thing!
See you tonight.
Your Teddy.
II Речевая зарядка (2 мин)
T: It’s showtime today! We’re lucky! We’re invited!
But before the show we should have breakfast? Are you hungry? Let’s go to a café to have breakfast!
T: What’s your favourite food, Teddy?
Teddy: My favourite food is honey. Yummy!
T: What’s your favourite food?
S: My favourite food is burgers and chips. Yummy!/Chocolate, yummy!
T: What do you like? And don’t like?
S: I like milk. I don’t like sandwiches.
T: Help yourselves! Take one for breakfast! (ученик берёт с подноса картинку с изображением любимого блюда)
II Этап актуализации и фиксирования индивидуального затруднения в пробном учебном действии
Беседа о погоде
T: Now you’re full and it’s time to go to the theatre. What’s the weather like?
S: It’s hot and sunny today.
T: A lovely weather! But Teddy’s not happy! He’s sad! Why? It’s a problem! Teddy doesn’t know what to put on. Can you help him?
Выполнение заданий по теме «Одежда» на карточке
T: Help Teddy to put on the right clothes. Write the correct word. You have 3 minutes for it.
Card 1.
Help teddy to put on the right clothes. Write the correct word.
Помоги медвежонку правильно одеться. Впиши нужное слово.
Put on | Take off |
|
|
|
|
|
|
your T-shirt your hat your jacket your shorts your coat your jeans
III Этап закрепления с проговариванием во внешней речи
Практический этап
T: Come here. Put on his T-shirt, shorts and hat! What colour is his hat/T-shirt/shorts? What’s he wearing now?
S: He’s wearing his …
T: Now teddy’s happy and ready to go!
IV Этап включения изученного в систему знаний
1 Инсценировка пьесы
T: We’re at the theatre and we’re going to watch a show.
S1: Today you’ll watch a show. It’s called Starlight. Welcome, our actors! This is Dasha, …
Starlight
S2: Star light, star bright,
First star I see tonight.
I wish I may, I wish I might,
Have the wish I wish tonight!
Oh! I wish my toys were alive!
S3: At midnight in the playroom,
When everyone’s asleep,
Out come all the toys
And around the room they creep!
S4: The ballerina points her toes
And dances one – two – three!
S5: The jack – in the-box jumps up and down
And shouts “Hey, look at me!”
S6: The teddy bears have a picnic,
The dolls pour out the tea,
S7: The soldier marches one – two – three
S8: And the puppet shouts “Yippee!”
All: Toys for me,
Toys for you,
Toys for everyone!
A pink ballerina,
A blue toy soldier,
We’re all having fun!
Toys for me,
Toys for you,
Toys for everyone!
A brown teddy bear,
A yellow doll,
We’re all having fun!
T: The show was wonderful! Clap your hands! Thank you boys and girls! Take off your costumes and take your seats.
All: Bravo! Bravo!
2 Игра «В зоопарке»
T: Teddy’s favourite place to go is the zoo. Would you like to go there?
What animals do you know?
S: Bears, chimps, birds, horses, fish, …
T: What animal is it?
S: A horse!
T: Can a horse run/climb/fly/sing/jump/swim/dance?
S: Yes, it can./No, it can’t.
T: Can you run like a horse?
T: Has it got eyes/a mouth/a nose/feet/toes/hands/ears?
S: Yes, it has./No, it hasn’t.
T: Now we’ll play. I will give one of you a picture of an animal, the others will ask him or her questions and then guess what animal it is.
На доске формируется «зоопарк».
3 Выступление учащихся с проектами о летнем отдыхе
T: Teddy likes going to the zoo and he also likes summer and summer holidays. Do you like summer? Come here and tell us about your summer holidays.
Выступление учащихся с проектами о летнем отдыхе.
4 Прощание с медвежонком
T: Teddy is tired. He wants to sleep. Open your books to page 118, exercise 1. Let’s sing him a song to say goodnight and goodbye.
Teddy bear, teddy bear,
Turn around!
Teddy bear, teddy bear,
Touch the ground!
Teddy bear, teddy bear,
Climb the stairs!
Teddy bear, teddy bear,
Say your prayers!
Teddy bear, teddy bear,
Turn off the lights!
Teddy bear, teddy bear,
Say goodnight!
Goodnight and goodbye!!!
V Этап рефлексии учебной деятельности на уроке
1 Тест
T: It is a test for you related to the topic of our today’s lesson. Read the statements and choose the correct word. Don’t forget to write your name in English and tick your score. You have got 3 minutes to do it.
Test
Name:___________________
Choose the correct answer.
Выбери правильный ответ.
1) Teddy’s wearing a) shorts, a hat, a T-shirt.
b) shorts, a coat, jeans.
2) Teddy’s favourite food is a) burgers.
b) honey.
3) It’s a) starlight tonight.
b) showtime
4) The weather is a) hot and sunny.
b) cold and windy.
5) What’s your favourite food?
My favourite food is ____________________. (допиши)
My Score!
Excellent Very Good Good
T: Now swap your tests and check the answers.
Учитель организует проверку результатов работы.
2 Заключительный этап урока
1) Подведение итогов урока.
We have done a lot today. We have visited Teddy’s Land, gone to the café and the zoo, watched a show, listened to your projects and written a test.
2) Оценка деятельности учащихся. Выставление отметок за устные ответы.
T: Now your marks for the lesson.
Your acting is very well today!
Your ballerina is the most graceful one.
Your project is great.
Your Jack-in-the-box is really enthusiastic. и т. д.
Look, there is a small and unexpected gift from our Teddy.
Учитель раздаёт учащимся сладкие подарки от медвежонка.
3) Домашнее задание.
Write down your hometask. Read ex. 1 p. 139
Список использованных источников
1 Федеральный государственный стандарт начального общего образования.- Издательство Просвещение
2 Планируемые результаты начального общего образования. Под редакцией Г. С. Ковалёвой, О. Б. Логиновой
3 УМК «Английский в фокусе» («Spotlight«) 2 класс. Издательство Просвещение (авторы Н. И. Быкова, Д. Дули, М. Д. Поспелова, В. Эванс)