Разработка урока

1.Предмет — Английский язык

2. Класс, профиль — 4 класс (третий год обучения).

3.Ф.И.О. педагога, № ОУ — Масютина Лариса Матвеевна, МОУ гимназия № 12

4. Программно – методическое обеспечение:

  • Программа: раннее обучение иностранным языкам

(2 ч. в неделю)

  • Используемый учебник: English — 4(Учебник для 4 класса школ с углубленным изучением английского языка, лицеев и гимназий в двух частях, И.Н. Верещагина, О.В. Афанасьева, М, Просвещение, 2005 год).

5.Тема урока: Place we live in. Living room.

6.Цель урока:

формирование лексических навыков говорения: автоматизация лексического материала, создание прочных лексических речевых связей в однотипных речевых ситуациях, презентация грамматического материала «Конструкция ‘There is/There are’» и первичные действия с ним.

7.Оборудование:

презентация Power point «Home, sweet home», раздаточный материал (рабочие листы), опорные таблицы для обучения диалогической речи.

Лексические единицы:

a home, a house, a cottage, a flat, a living room, an office, a bedroom, a nursery, a bathroom, a kitchen, a hall, nice, comfortable, a sofa, an armchair, a chair, a clock, a carpet, a flower, a picture, a TV set, a curtain, a lamp, a stand, a desk, a computer, a fireplace, a parquet, a vase.

Грамматический материал:

Конструкция ‘There is/There are’

Задачи урока.

  1. Образовательный аспект:

  • Автоматизация уже изученных лексических единиц, создание прочных речевых связей в однотипных речевых ситуациях;

  • Контроль изученных лексических единиц (фонетической и грамматической формы) в речевых упражнениях;

  • Знакомство и первичные действия с грамматическим материалом “There is/there are

  • Обучение говорению: диалогическая речь, отдельные высказывания.

  • Учить обсуждать, что где стоит в комнате.

  1. Развивающий аспект:

  • Развитие чувства языка на основе внеязыковых подсказок, контекста и наглядности;

  • Развитие языковой догадки;

  • Развитие навыков чтения и говорения;

  • Развитие навыков аудирования.

  1. Воспитательный аспект:

  • Воспитание интереса к изучению темы.

  • Воспитание культуры общения в парах;

  • Воспитание самостоятельности и личной ответственности.

План урока:

  1. Организационный момент. – 1 мин.

  2. Целеполагание и мотивация. – 1 мин.

  3. Фонетическая зарядка. – 2 мин.

  4. Речевая зарядка. – 3 мин.

      1. Введение грамматического материала “There is/ There are”. – 5 мин.

      2. Первичные действия с грамматическим явлением. – 2 мин.

      3. Контроль домашнего задания. – 5 мин.

      4. Физкультминутка – 1 мин.

      5. Введение ЛЕ по темам “A living room” и “an office”. – 5 мин.

      6. Первичная автоматизация ЛЕ и грамматического материала. — 5 мин.

      7. Первичное закрепление лексического навыка говорения. – 5 мин.

      8. Развитие навыка говорения: диалогическая речь по опоре. – 4 мин.

      9. Подведение итогов урока. – 1 мин.

Ход урока.

  1. Организационный момент.

    • Good morning, boys and girls! Sit down please!

    • We begin our lesson! What’s the date today?

    • Who is absent today? Why?

    • Thank you for the information!

  1. Целеполагание и мотивация.

    • At last lesson we began the theme “Home! Sweet home!” and found out what rooms we have in our flats, houses and cottages.

    • Today we continue to explore our homes and to learn what things we have in our living rooms.

    • Have you a living room in your home?

    • Good! Let’s begin!

  1. Фонетическая зарядка.

    • Repeat words after listening!

    • Repeat after me the proverb: East or west home is best. (В гостях хорошо, а дома лучше)

    • Who can say this proverb very fast and correct. (Все пробуют сказать быстро и правильно).

    • What do you think who was the best in this small competition? (Дети выбирают победителя).

    • Fine!

  1. Речевая зарядка.

    • Answer my questions!

  1. Do you live in a house/a cottage or a flat?

  2. Is your home big?

  3. How many rooms have you got?

  4. Have you got a living room?

  5. How many bedrooms have you got?

  6. Have you a kitchen?

  7. Is your kitchen nice and comfortable?

  8. Is your living room nice?

  9. Do you like your flat/cottage or house?

    • Well done!

      1. Введение грамматического материала “There is/ There are”.

        • Compare sentences (на доске):

There is a living room in my flat.

В моей квартире есть гостиная.

There are three windows in the living room.

В гостиной есть три окна.

        • Open your grammar copy books.

        • Объяснение правила:

        • Если известно местонахождение и надо сообщить, кто или что находится в этом месте, то в английском языке используется конструкция

There is / There are

существительное в ед. числе существительное во множ. числе

There is one book on the table. There are four books on the table.

Если английское предложение начинается с конструкции “there is/there are”, на русский язык следует переводить, начиная с конца.

Если в предложении несколько существительных, то выбор формы глагола определяется тем существительным, которое стоит первым.

There is a pen, two books and a pencil in the bag.

There are two books, a pen and a pencil in the bag.

Для того, чтобы задать общий вопрос, глагол is/are ставится на первое место, there – на второе.

Is there a book on the desk?

Yes, there is. No, there isn’t.

Are there three books on the desk?

Yes, there are. No, there aren’t.

      1. Первичные действия с грамматическим явлением.

  • You get cards with sentences. Read and fill in the gaps. (Приложение 1)

    1. There a pen on the table.

    2. There four books in my bag.

    3. There a blackboard in our classroom.

    4. There four pencils in my pencil case.

    5. There many pupils in this room.

    6. There a pen, five crayons and an eraser in the pencil case.

    7. There a red crayon on my table.

  • Good for you!

      1. Контроль домашнего задания.

  • At home you had to make a plan of your home and to describe it.

  • Who want to be the first?

  • Fine! Excellent!

      1. Физкультминутка (см. урок№1).

      2. Введение ЛЕ по темам “A living room”

(Используем презентацию “Living room

  • Look at the screen!

  • Repeat words after listening and fill in your vocabulary lists. (Приложение 2)

  • Read the instruction carefully and choose “A living room”.

(Учащиеся дописывают недостающие слова в своих листах).

  • Good! Was this work interesting?

      1. Первичная автоматизация ЛЕ и грамматического материала.

    • The next exercise is to find the definitions to the following words. (Приложение 3)

A thing where we can sit on or sleep.

A room where people sleep.

We look at this thing on the wall and have good emotions

A place where we can make or watch a fire.

We can sit in it in front of the fire or TV –set.

We can see them on the windows.

We can read books or watch TV-set in this room.

Who is ready?

    • Well done.

    • Now we’ll play auction! You must say so many sentences about the living room as you can using there is/ there are and new words. Work in a chain.

    • The pupil who says the last sentence wins the game.

    • I start the auction: There is a sofa in this living room.

    • is the winner! We congratulate him/her!

    • Look at the picture “Living room”, read sentences and say what sentences are correct and what are wrong. (Приложение 4)

      1. There are two armchairs in the living room. (It’s wrong)

      2. There is no chair in the living room. (It’s correct)

      3. There is a clock in the corner of the room. (It’s correct)

      4. There is a carpet on the floor. (It’s wrong)

      5. There is no TV set in the living room. (It’s wrong)

11.Первичное закрепление лексического навыка говорения

Now we check how you can remember new words.

12.Развитие навыка говорения: диалогическая речь по опоре.

  • Work in pairs. Make dialogs about your living rooms. Use cards as help for you!

Опора (Приложение 6):

  • Good morning! How do you do?

  • . And you?

  • You have a new …, haven’t you?

  • Yes, …. It is …

  • a living room?

  • Yes, …. Our living room is …

  • Whatthere in

  • There ….here

  • Its great!

13.Подведение итогов урока.

  • Open your dairies!

  • Write down the homework: to learn new words and the grammar rule.

  • Make exercises:,

Приложение 1

    1. There a pen on the table.

    2. There four books in my bag.

    3. There a blackboard in our classroom.

    4. There four pencils in my pencil case.

    5. There many pupils in this room.

    6. There a pen, five crayons and an eraser in the pencil case.

    7. There a red crayon on my table.

Приложение 2

a sofa

an armchair

a chair

a clock

a carpet

a flower

a picture

a TV set

a curtain

a lamp

a stand

a desk

a computer

a fireplace [

a parquet

a vase

Приложение 3

A fireplace

A bedroom

A living room

A sofa

An office

An armchair

Curtains

A picture

We can read books or watch TV-set in this room.

A thing where we can sit on or sleep.

A room where people sleep.

We look at this thing on the wall and have good emotions

A place where we can make or watch a fire.

We can sit in it in front of the fire or TV –set.

We can see them on the windows.

Приложение 4

A living room.

  1. There are two armchairs in the living room. (It’s wrong)

  2. There is no chair in the living room. (It’s correct)

  3. There is a clock in the corner of the room. (It’s correct)

  4. There is a carpet on the floor. (It’s wrong)

  5. There is no TV set in the living room. (It’s wrong)

Приложение 5

  • Good morning! How do you do?

  • . And you?

  • You have a new …, haven’t you?

  • Yes, …. It is …

  • a living room?

  • Yes, …. Our living room is …

  • Whatthere in

  • There ….here

  • Its great!

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here