Разработка урока по английскому языку

Учитель: Герега Н.З.

Класс: 2

Тема урока: Мне нравятся бабочки

Количество часов: 1

Тип урока: комбинированный

Цели урока

  1. Образовательная — ознакомление учащихся с речевым образцом I like butterflies и тренировка в употреблении; активизация учащимися лексики, множественного числа существительных и повелительного наклонения; обучение учащихся составлению рассказа по заданному образцу.

  2. Развивающая — развитие умений и навыков аудирования, говорения и чтения; развитие мышления, способности к догадке.

  3. Воспитывающая — формирование эстетического вкуса ребенка; уважение друг друга при работе в парах; воспитание интереса к изучению английского языка.

План урока

  1. Вводная часть (2 мин):

  1. Приветствие;

  2. Объявление темы урока. Постановка цели и задач урока.

  1. Основная часть (38 мин):

    1. Проверка домашнего задания.

    2. Усвоение новых знаний.

    3. Проверка понимания учащимися нового материала.

    4. Закрепление нового материала.

  2. Подведение итогов урока (5 мин):

  1. Анализ успешности овладения знаниями;

  2. Информация о домашнем задании.

Методы обучения

  1. слово учителя

  2. работа у доски

  3. работа с учебником

  4. выполнение упражнений

Средства обучения

  • доска;

  • раздаточный материал (набор карточек);

  • учебник: С.И.Азарова, Э.Н.Дружинина и др. “Millie, 2”, Обнинск – Титул, 2007г.;

  • рабочая тетрадь к учебнику: С.И.Азарова, Э.Н.Дружинина и др. “Millie, 2”, Обнинск – Титул, 2008г.;

  • аудиокассета №1: С.И.Азарова, Э.Н.Дружинина и др. “Millie, 2”, Обнинск – Титул, 2008г.

Ход урока

  1. Вводная часть (Organization Moment):

    1. The aims of the lesson:

  1. Основная часть (Oral Practice):

2.1 Reading of the colours (1 min)

2.2 Filling in the letters (3 min)

y_llow

wh_te

r_d

_range

p_rple

p_nk

gree_

d__k blue

bro_n

b_ack

gre_

bl_e

2.3 Touching something red” (1 min)

2.4 Проверка домашнего задания (Checking of the hometask) «My spinning top»

2.5 Усвоение новых знаний (Introducing the new structure “I like butterflies.”)

2.6 Revising of the plural form of nouns

pen

cracker

pencil

bauble

pencil case

school bag

star

butterfly

toy

pen _

cracker _

pencil _

bauble _

pencil case _

school bag _

star _

butterflies

toys

2.7 Проверка понимания учащимися нового материала (Audition of the song «I like butterflies»)

like

butterflies

I like butterflies,

Black and white butterflies

Do you like them too?

2.8 Закрепление нового материала (Reading of the song «I like butterflies»)

I like butterflies,

Red and yellow butterflies,

Pink and purple butterflies,

Blue and orange, too.

I like butterflies,

Green and brown butterflies,

Black and white butterflies,

Do you like them too?

2.9 Reading :

(read the boy’s words, move one coloured square and complete the girl’s sentence)

a rubber

a pencil

a book

a pencil case

a school bag

a ruler

Sample language:

T.: I like pink, I like green, I like orange, I like black, I like yellow.

P.: It’s a … ! (school bag)

T.: Yes. Your turn.

2.10 Reading :

I like my butterfly.

It’s red, yellow and green.

2.11 Making up their own stories (in the written and oral way):

(invite one of the children to describe her/his butterfly).

2.12 Working in the Activity book :

(match halves of the words and colour them with the appropriate colour)

gr

whi

bla

pi

bro

yel

nk

te

low

ey

ck

wn

3. Подведение итогов урока (The result of the lesson):

3.1 Homework

(read the children’s words and colour the objects accordingly and underline girl’s objects)

Wendy:

— I like school. Look at my purple school bag and pink pencil case!

Steve:

— My favourite colour is grey. Look at my grey cat! And I like my little white mouse.

a school bag

a cat

a mouse

a pencil case

` 3.2 Additional material “Do you know…?”

The Butterfly Garden

There are a lot of butterfly gardens in the world where everybody can come and see insects flying freely.

One of them is in Japan.

There are many butterflies in the butterfly garden in Forest Park, Hiroshima, Japan.

3.3 Evaluation. (Marks)

3

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here