Конспект
урока английского языка
в 8 классе «It is a Wonderful Planet We live on»
Васильева Е.А.,учитель английского языка
МБОУ «ООШ г.Мариинский Посад»
2012г.
УРОК ПОСВЯЩЕН 50-ЛЕТИЮ ПОЛЕТА В КОСМОС А.Г.НИКОЛАЕВА.
Цель урока: активизация лексики по теме, стимулирование познавательного интереса обучающихся, формирование целостной картины мира.
Задачи урока:
1. Обобщить и расширить лингвострановедческий материал по указанной теме.
2. Совершенствовать умения и навыки практического владения английским языком по данной теме по трем видам речевой деятельности: аудированию, чтению и письму.
3. Повысить мотивацию к изучению иностранного языка.
4.Развивать логическое мышление, память, познавательный интерес обучающихся, умения работать в группе.
5 Воспитание чувства патриотизма.
Тип урока:
Урок обобщения и систематизации знаний.
Форма работы на уроке: групповая, индивидуальная
Оснащение: компьютер, проектор, раздаточный материал, учебник «Enjoy English-5» М.З. Биболетова, Н.Н.Трубанева “Титул”, 2009г,рабочая тетрадь. Рабочая тетрадь к учебнику «ENJOY ENGLISH — 5», авт. Биболетова М.З., Бабушис Е.Е.
Ход урока.
1. Начало урока. Оргмомент. Задачи урока.
Учитель: Good morning, my friends! I am so glad to see you today and to tell you that we`ll have an unusual lesson today! Today our classroom will turn into the Young Cosmonauts` School and all the boys and girls will be the students of this school. As you know every prestigious school has a name. Our Cosmonauts` School is named after a famous cosmonaut but his name is a mystery — you should guess it.
Now you should divide into 3 groups of four students – these will be the crews of the spaceships. Each crew should choose a Chief, a Navigator, an Engineer, a Pilot and a name of the group. All the rest will be the candidates to the cosmonaut crews.
The members of the cosmonaut crews have to pass the tests and then they can get a spaceship to go into space. The candidates can also do some tasks and help the crew they like.
2. Предъявление презентации—загадки
Учитель: You will have to guess the name of a famous cosmonaut.
Read and listen to some episodes from the life of this person, look at the pictures and say who we are speaking about. Complete the “Fact File” about this person.
Cлайд №1 When was he born?
Текст сообщения (предъявляется на карточке и зачитывается пилотом первого экипажа):
Our hero was born on September 5, 1929 in a small village which name is translated into Russian as “Light Streams”. His parents were simple peasants. Till the graduating from school his surname was Grigoryev, after his father`s name.
Слайд №2 How many times did he fly into space?
Текст сообщения зачитывается пилотом второго экипажа:
Our hero flew on two