Дата: 08.10.14

Подготовила: Зинькова Наталья Александровна

Класс: 9-Б

Тема урока: Television

Тип урока: комбинированный

Цель урока: развитие навыков речи по теме «Television», закрепление грамматических навыков (использование разных временных форм глаголов), повторение The Present Perfect Active, The Present Perfect Passive.

Оборудование: учебник Афанасьева, Михеева: Английский язык. 9 класс; таблица времен глагола; раздаточный материал; стихотворение Роальда Даля «Television».

План:

  1. Организационный момент.

  2. Речевая зарядка.

  3. Проверка домашнего задания.

  4. Работа с учебным материалом:

  • активация материала на тему «Television»;

  • повторение и закрепление грамматических навыков The Present Perfect Active, The Present Perfect Passive;

  • совершенствование грамматических навыков.

  1. Заключительный этап урока. Объявление домашнего задания и оценок, полученных за урок.

  2. Подведение итогов урока.

Ход урока:

I часть урока

  1. Организационный момент (6 мин)

T: Good morning, pupils!

P: Good morning, teacher!

T: I’m glad to see you! Sit down please! How are you?

P1: I’m fine, thanks.

P2: I’m so sleepy. But I’m not bad.

P3: I’m bad. I have a headache.

T: Oh, it is very bad. Do you need a tablet?

P3: No, thanks. All is OK.

T: Who is absent today? Who is on duty today?

  1. Речевая зарядка (6 мин)

T: Dear pupils, I will write a poem on the blackboard and after this we will read it all together and translate.

Television by Roald Dahl

The most important thing we have learned,

So far as children are concerned,

Is never, NEVER, NEVER let

Then near your television set –

Or better still, just don’t install

The silly thing at all…

  1. Проверка домашнего задания (16 мин)

T: Let’s check your homework. Open your copybooks and I will look. Who is not ready for today? Your home task was: ex.14 (A) p. 44; ex.14 (B,C) p. 44; ex.5 p. 45.

P1: I’m not ready.

T: Why?

P1: I forgot to write it into my dairy.

T: You know, that you will need to do these exercises for the next lesson.

P1: Yes, I know. I will do it.

T: OK. Now let’s write a dictation. All of you read these words at our last lesson and some of them you have already known. Repeat the words. You have 1 minute. Open your copybooks and write down the date and the word «Dictation». (4 мин)

Подведение итогов первой части урока:

В первой части урока внимание детей было направлено на совершенствование разговорной речи, речевая зарядка помогла детям настроиться на рабочий лад и повторить правильное произношение звуков. Диктант закрепил знания и обогатил словарный запас учеников на тему «Television».

II часть урока

T: We continue our work.

  1. Работа с учебным материалом

T: Now let’s repeat the words from our last lesson about «Television». (3 мин)

T: Attention! I will give you test with one exercise. Your task is to write it in your copybooks and at the end of a lesson you will hand over them. I will check your works and give you a mark.

P: OK. Is it difficult?

T: I know that you all are clever and this test for you – is your own chance to prove it. (15 мин)

T: Time is over. I want you to with me an exercise on the blackboard. Write down all sentences from the blackboard and put the correct word into the sentences below. (5 мин)

T: Now open your books on page 41 ex.10. I will read first sentence and you will continue… (22 мин)

Подведение итогов второй части урока:

Во второй части урока работа учеников была насыщенной. Проверочная работа на темы The Present Perfect Active, The Present Perfect Passive, показала ребятам их истинные знания. Чтение и перевод диалога помогли усвоить английские устойчивые выражения.

III часть урока

T: We are going to work in pairs. So, you need to open copybooks, books on page 42 and to read the task to exercise 11 (B).

P1: Make up your own dialogues about two friends choosing a programme to watch.

T: Good. All is clear, I hope. Write about 15 sentences. The dialogue must be interesting, not boring and very simple. Start to work. (20 мин)

(When the work is over the teacher listen all pair and give them marks.)

  1. Заключительный этап урока. Объявление домашнего задания и оценок, полученных за урок. (10 мин)

T: Pupils, write down your home task for the next lesson, please.

T: Your marks for today… You were very hardworking! Thank you for the lesson! Good bye!

P: Thank You too! Bye!

  1. Подведение итогов урока:

На уроке мы развили у учеников навыки речи на тему «Television», закрепили знание грамматических навыков и употребление The Present Perfect Active, The Present Perfect Passive. Чтение и перевод диалогов помогли детям усвоить английские устойчивые выражения. Письменный диктант закрепил знания и обогатил словарный запас.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here