ПРИМЕЧАНИЕ:
Урок рассчитан на учащихся 3 класса, изучающих язык углубленно, т.е. ребята уже во 2-м классе затрагивали изучение данной темы. Если тема ранее не изучалась, есть смысл разбить урок на два.
Презентацию к данному уроку можно также использовать как для повторения темы в более старших классах, так и для самостоятельной работы учащихся.
Урок английского языка в 3-м классе по теме «Время».
Цели:
-
зафиксировать в памяти учащихся основные понятия и закономерности по теме.
-
сформировать необходимые умения и навыки.
Практические задачи:
-
практическое применение знаний по теме
Образовательные задачи:
-
реализация межпредметных связей;
-
формирование речевых умений;
-
обогащение словарного запаса и активизация ранее изученного лексического материала
Развивающие задачи:
-
расширение кругозора учащихся по изучаемой теме;
-
устранение недостатков в знаниях по теме на родном языке;
-
развитие догадки;
Воспитательные задачи:
-
воспитывать культуру общения;
-
воспитывать стремление и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в парах.
Тип урока: усвоение нового материала
Метод обучения: словесно-наглядный, проблемный, репродуктивный
Оснащение урока:
-
Компьютер, интерактивная доска, мультимедийный проектор
-
Презентация по теме «Время»
-
Раздаточный материал с заданиями
-
Плакат с часами
-
Карточки с новыми словами (time, an alarm clock, a face, hands, a minute hand, an hour hand, half, quarter).
Ход урока
-
Организационный момент.
-
Целевая установка.
Слайд №1
T: Please, look at the board. There you can see a riddle. Let’s read it.
PP: I am big and I am small.
I have no legs, but I can go.
I go at night and all the day
But I can never go away.
I have a face and two small hands
To show you all my numbers.
And I say “Tick!” and I say “Tock!”
Guess, what am I?
T: Now think and say what is it?
P: A clock.
-
Речевая зарядка.
T: Where can we see clocks?
PP: In the room, on the wall, on the table.
T: Can clocks be round? And square? And triangular?
PP: Yes, they can/No, they can’t
T: Clocks have numbers. Let’s count from one to twelve!
PP: One, two,… twelve!
T: And who can count from eleven to twenty?
PP: Eleven, twelve,… twenty!
-
Основная часть урока.
Слайды №2 и 3
T: Well done! Now look at the board. Let’s read and speak about the clocks.
PP: These are clocks and alarm clocks. They have a face and two hands: a long, minute hand and a short hour hand. Clocks show time.
T: Right. Let’s remember these new words. I’ll put them on the blackboard so that you don’t forget it. Let’s read them!
PP: A clock, an alarm clock, a face, a minute hand, an hour hand, time.
Слайд №4и №5
Т: That’s right. Now look, this is Cinderella and she’s very polite. Read, how does she ask about the time?
P: What time is it now?
T: Correct. And her aunt, the Fairy, how does she says the time?
P: It’s three o’clock.
T: Now look at Simba. He doesn’t know the time. Let’s help him to ask and know the time.
PP: What time is it by the yellow clock? — It’s two o’clock.
Слайд № 6 — №9
T: Молодцы! Но часы показывают разное время. Например, на этих часах длинная стрелка указывает на цифру два. Как, в этом случае, мы говорим о времени?
Р: Десять минут первого
Т: Правильно, а англичане используют слово past (после) — «десять минут после двенадцати». Now let’s read the next dialogue.
PP: What time is it now? — It’s ten minutes past twelve.
T: That’s correct. Look, what’s the time by this clock?
P: It’s twenty-five past seven.
T: А теперь, посмотрите на эти часы. Нам придется немного потрудиться. На этих часах часовая стрелка указывает почти на три часа, а минутная стрелка указывает на 10. Кто мне скажет, сколько минут не хватает до полного часа?
PP: 10 минут.
Т: Правильно. Как, в таком случае, мы говорим время?
РР: Без десяти. Без десяти три.
Т: Совершенно верно! Но в английском немного по-другому. Британцы, в этом случае скажут «десять минут к трем» или «десять минут до трех» и используют слово to (к, до). Let’s read the dialogue now!
T: Now who can tell me what time is it by this clock?
P: It is twenty to six.
Слайд №10
Т: Good for you! Now, what do we have by the next clock? Посмотрите, ребята, минутная стрелка на этих часах указывает на цифру 6 – половину часа – «half». Как мы скажем о времени теперь?
РР: Половина девятого, полдевятого.
T: Correct! And we have a new word and I put it on the board. Who can read it?
P: Half.
T: Right. Let’s read the dialogue.
PP: What’s time is it? – It’s half past nine.
Слайд №11
T: Very good. Now there’s another clock for you. Who wants to try?
P: It’s half past ten.
Слайд №12и №13
T: Good! But we have the last clock. Look, how many parts they have. I show and you count!
РР: One, two, three, four!
Т: That’s right. And how many minutes has one part got? Let’s count again! I start – five minutes,…
РР: …ten minutes, fifteen minutes!
Т: Right you are again! Fifteen minutes means a «quarter» — четверть, четверть часа. So, what the time by this clock? Remember – the long hand points to 9! Who can help me?
Р: It’s quarter to three.
T: Exactly! Let’s read the whole dialogue.
PP: What time is it now? – It’s quarter to three.
T: Well done! And the last dialogue for today.
PP: It’s quarter past three.
Слайд №14
T: You work very hard today! And it’s time to play a quiz and see who knows all the new words best. So, your task is to find the name of what you see on the screen. Let’s start!
Слайды №15-24 – игровая викторина по изученной лексике.
Слайд №25
T: How smart you are! But there’s another game. You should read and show what time it is by this clock on the board. And then we’ll check if you are right.
P: It’s a quarter to six. Без пятнадцати шесть, 5.45.
Слайды №26 и 27
T: Well done! Here is another game. You have the same task on you sheets. Take pencils and try to be as quick as you can to match the pairs of time. Let’s see who is the fastest.
12.35 |
| | It’s half past six. |
| 20.14 | | It’s ten minutes to ten. |
| 06.30 | | It’s quarter past five. |
| 17.15 | | It’s fourteen minutes past eight. |
| 09.50 | | It’s twenty-five minutes to one |
Слайд №28
T: Are you ready? Let’s check then. Very good! But there’s another task! There is a coloured card on every desk. It’s the colour of your clock, find it. In pairs write down what time it shows. So, let’s check your answers!
Слайд №29
T: Great if you don’t have any mistakes and that’s ok if you have some. This prize is for you all.
-
Заключительная часть
1. Подведение итогов
2. Рефлексия
T: Our lesson comes to the end. What can you tell me about time? Tell me, please.
PP: (высказывают свои мнения)
3. Домашнее задание
T: Your task is to make you own clocks with hands so that you can show your time.
4. Выставление оценок.
5. Завершение урока.
Приложение 1
Task 1. Match
12.35 |
| | It’s half past six. | |
| 20.14 |
| | It’s ten minutes to ten. |
| 06.30 |
| | It’s quarter past five. |
| 17.15 |
| | It’s fourteen minutes past eight. |
| 09.50 |
| | It’s twenty-five minutes to one |
Task 2. Look and write
2. Blue clock | 3. Purple clock | |
4. Green clock
| 5. Dark blue clock | 6. Pink clock |