Открытый урок
10 класс
ТЕМА: Окружающая среда
ПОДТЕМА: Загрязнение окружающей среды
ЦЕЛЬ: практическая: активизация лексического материала по теме:
Окружающая среда; развивать у учащихся навыки разговорной
речи в виде монологического высказывания по данной теме;
совершенствование навыков аудирования.
Практиковать индивидуальную работу, работу в парах, группах.
воспитательная: воспитывать чувство английской речи;
английского произношения;
образовательная: активизировать практическое применение
диалогической, монологической речи на уроках английского
языка, чтение на уроке, повторение правил употребления
модальных глаголов, научить систематизировать материал,
поданный на уроке для дальнейшего его применения.
развивающая: развивать память, внимание, воображение,
фонематический слух, формировать ответственность за сохранение
окружающей среды; развивать интерес к изучению иностранных
языков и оказывать поддержку в этом начинании.
ОБОРУДОВАНИЕ: Словари, тетради, книги, наглядный материал,
Фото окружающей среды, магнитофон,
раздаточный материал, видео, презентация.
ХОД УРОКА
-
Организационная часть.
Stand up! Stand still! Are you ready for the lesson? Good- morning! Sit down! Let’s start our lesson! Today we will speak about environmental protection of our planet. Open your copybook; write down the date and the theme of our lesson.
(слайд 1)
Разговорная зарядка
Let’s discuss following environmental quotes. Say with whom of the great people you agree.
-
“Treat the Earth well. It was not given to you by your parents; it was loaned to you by your children”. Lee Talbot (Dr. Talbot is an ecologist and geographer)
-
“Mother Planet is showing us the red warning light –“BE CEARFUL” –she is saying. To take care of the planet is to take care of our own house.” The Dalai Lama
-
“If a tree dies, plant another in its place”. Carl Linnaeus (шведский врач и натуралист , создатель единой системы растительного и животного мира)
-
“Humans merely share the Earth. We can only protect the land, not own it”. Chief Seattle (Вождь, в честь него назвали город Сиэтл)
And now answer my questions:
Do you like nature?
Do you think our nature is in danger?
What do people do to protect nature?
What problems do they decide nowadays?
How do you protect nature and what do you do for it?
Would you like to join the World Green Peace organization if it were in our town?
2. Основная часть
-
Введение в основной этап урока.
As you remember, today we’ll speak about environment and what we must do to protect our planet.
2) Повторение грамматического материала
Grammar: Modal Verbs
Students Book p.68 ex.1
-
Have to, must –
-
May, might, could –
-
Ought to have –
-
Should, must –
(слайд 2)
In your groups you must to make some notes. What we can do to save our planet. The first group it’s air protectors. The second one it’s water protectors. And the third it’s forest protectors. Use modal verbs. You have 5 minutes.
3) Контроль навыков чтения
Book p. 65
Read three articles about environmental problems. Work in your group.
4) Контроль навыков аудирования
(слайд 3-4)
Учащиеся прослушивают песню Луи Армстронга “What a wonderful world”, в которой имеются пропуски и заполняют пропуски после одноразового прослушивания. После прослушивания песни осуществляется контроль понимания.
What a wonderful world
I see trees of
roses too
I see them bloom for me and
And I think to myself
I see skies of
And clouds of
The bright sunny
And the dark starry
And I think to myself
The colours of the
So pretty in the sky
Are also on the faces
Of the people going by.
I see friends shaking hands
Saying “ “
They are really saying
“ “
I hear babies cry
I watch them grow.
They’ll learn much more
Than you’ll ever know
And I think to myself
Yes, I think to myself
Активизация пройденного материала
Видео
The crossword
3.Заключительная часть.
1) Подведение итогов урока.
What we can do to make our environment better?
2) Домашнее задание.
Open your diary and write down your home task.
Ex. 8 p. 67(in written form).
3) Оценивание.
Your mark is…
4) Завершение урока.
Stand up! Our lesson is over you may be free. Good-bye! See you the
next week.